Věda Cestování Náboženství Příroda Sport Zdraví Čeština Geografie Historie Pes Technologie Jídlo

Kategorie Sport

Proč jsou tenisové míčky chlupaté?


Důvod, proč jsou tenisové míčky chlupaté, vychází jednak z praktických důvodů a jednak z historie. Chloupky umožňují lepší kontrolu a míčky mají konzistentní rychlost na různých površích. Bez vlněných chloupků by bylo mnohem těžší kontrolovat směr a dodávat míčku rotaci raketou. Míček by divoce skákal po kurtu a hra s ním by byla mnohem těžší.

Historie tenisu sahá až do 13. století, proto i podoba tenisových míčku za tu dobu doznala velkých změn. Plnily se mechem, zrním, pilinami, pískem, hlínou nebo třeba křídou. Později byly z kůže a vnitřkem naplněným vlnou. Ve Skotsku dokonce vyráběli míčky ze žaludků ovcí nebo koz a pak je obalovali vlnou. V 18. století se míčky vyráběly z pruhů srsti, které se obmotávaly kolem malého kamínku do tvaru kuličky, a nakonec se vložily do vlněného obalu. Ve druhé polovině 19. století se tenis přesunul na trávník a začaly se používat gumové míčky dovážené z Německa. Tyto míčky byly plněné vzduchem, měly světlou, zelenou nebo červenou barvu a nebyly ničím pokryté. Brzy ale Angličané začali experimentovat s tím, že míčky začali pokrývat flanelem. Tím se pomalu blížíme k současné podobě chlupatých míčků, které ale stále připomínají historické “vlněné míčky”.

Zajímavostí je, že typická žlutá barva míčků je až novodobou záležitostí. Míčky změnily barvu až spolu s televizními přenosy, protože žlutá barva je mnohem výraznější a na obrazovkách je lépe vidět.

Vytvořeno 23. 8. 2017, upraveno 1. 9. 2017, zdroj

Podobné odpovědi