Věda Cestování Náboženství Příroda Sport Zdraví Čeština Geografie Historie Pes Technologie Jídlo

Kategorie Cestování

Tipy na výlety v nymburském okrese


Okres Nymburk je ideálním místem na výlety pro celou rodinu. Podívejte se do lázní v Poděbradech, navštivte barokní zámeckou zahradu v Lysé nad Labem, nebo pozůstatek středověkých hradeb v Lysé nad Labem.

#1 Nymburské hradby

V Nymburce se zachovaly jedny z posledních středověkých hradeb v Česku. Opevnění města vznikalo už po jeho založení ve 13. století. Zbylá část hradeb byla do současné romantizující podoby zrekonstruována v letech 1905 - 1909. Součástí středověkého opevnění byly také dva vodní příkopy, Velké a Malé valy, které se také zachovali až do dnešní doby. Hradby jsou známé také z filmu Tři veteráni.

#2 Poděbradské květinové hodiny a lázeňský park

Květinové hodiny jsou od roku 1932 hlavní atrakcí krásného poděbradského lázeňského parku. Pomocí květinového vzoru ukazují hodiny i aktuální datum. Dalšími atrakcemi parku jsou vila Kouřimka a Obereignerova vila navržené architektem Josefem Fantou, nebo Libenského kolonáda. Pěkné výhledy na poděbradské hodiny nabízí prvorepublikové lázeňské hotely Bellevue Tlapák a Libenský.

#3 Zámecký park v Lysé nad Labem

Barokní zámek z nechali v Lysé nad Labem postavit v 17. století Šporkové. Důvodem k výletu je zejména krásná francouzská zahrada s barokními sochami ze sochařských dílen Matyáše Bernarda Brauna a Ignáce Františka Platzera.

#4 Kersko

Ukázka původní zástavby hrabalovského Kerska, autor Petr Vilgus, Licence CC-BY-SA 3.0,
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Puvodni_dum_v_Kersku.jpg

Bohumil Hrabal a jeho dům, kde žil s 25 kočkami. Kanec se zelim či se šípkovou v Hájence, známé z filmu Slavnosti sněženek. Lesní ateliér Kuba. Krásné prvorepublikové lesní chaty. To vše nabízí neopakovatelná atmosféra Kerska

#5 Výstaviště Lysá nad Labem

Moderní výstavní areál nabízí množství výstav pro zemědělce, myslivce, včelaře, koňáky, nebo zahrádkáře. Na aktuální výstavy se koukněte na stránky výstaviště.

Vytvořeno 28. 2. 2018, upraveno 28. 2. 2018

Podobné odpovědi