Proč je islám špatný?

Islám je monoteistické náboženství založené v 7. století arabským obchodníkem Mohamedem. Hlavní knihou je Korán. Vyznavačům islámu se říká muslimové a je jich zhruba 2 miliardy.

Problém s interpretací islámu je v jeho nejednotnosti. Neexistuje žádná centrální autorita, která by říkala co je v Islámu dobře, nebo špatně. Neexistuje žádný papež, který by určoval normy chování. Islám má mnoho odnoží a za islámského duchovního se může prohlásit kdokoliv. U každého kontroverzního tématu kolem Islámu je tedy nutno rozlišovat několik okolností. Co se píše v Koránu? Jak se k jednotlivým otázkám staví muslimští kněží z různých odnoží? Jak se chovají běžní muslimové?

Korán zakazuje lhaní, zradu, pomlouvání nebo vraždění žen a dětí. Problém nastává u práva Šaría, které se používá jako základ právního systému v několika muslimských zemích (Súdán, Saúdská Arábie, Irán, Irák, Afghánistán, Pákistán…). V jiných muslimských zemích se neuplatňuje (Tunisko, Turecko, Uzbekistán…). Šaría například vybízí k domácímu násilí na ženách, odsuzuje homosexuální svazky a určuje tvrdé tresty bičování a sekání rukou. Existuje ovšem mnoho interpretací Šaríi a v různých státech se vymáhá různým stylem.

Lze jen obtížně říci, jestli je samotný Islám nebezpečný, nebo ne. I křesťanská Evropa má za sebou staletí krutostí z náboženských důvodů. Ve všech náboženských knih se dá najít opora pro milost i vraždění.

Kategorie Náboženství · Vytvořeno 2. 3. 2018